close menu Донат

Андрій Дикун та Борис Джонсон обговорили можливості створення фонду допомоги українським аграріям

Андрій Дикун та Борис Джонсон обговорили можливості створення фонду допомоги українським аграріям

Голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун та директорка Всеукраїнського аграрного форуму Марія Дідух зустрілися з екс-прем’єр- міністром Великобританії Борисом Джонсоном. Зустріч ініціювала та організувала команда ВАР.

Сторони обговорили поточну ситуацію в українському агросекторі, поглиблення світової продовольчої кризи та можливі варіанти співпраці, зокрема, створення міжнародного фонду підтримки українських аграріїв.

Борис Джонсон зазначив: «Ми підтримуємо українців і хочемо допомогти, перш за все - економічним відновленням і відбудовою України. Я вважаю, що Україна - це неймовірна країна, яка має дивовижну економіку. Ми доклали багато зусиль, щоб почала діяти Зернова Угода, щоб продовжувався експорт українського зерна з Одеси, та тепер шукаємо можливості для подальшого сприяння розвитку українського агросектору».

Голова ВАР Андрій Дикун висловив подяку Борису Джонсону та ініціював створення міжнародного фонду допомоги українським аграріям.

«Від імені Всеукраїнської Аграрної Ради я хочу подякувати за те, що Ви зробили величезну роботу, завдяки Вашим зусиллям багато лідерів інших країн почали підтримувати Україну. Через війну ситуація в агросекторі катастрофічна: ферми зруйновані, техніка знищена, тварини вбиті, поля заміновані, і навесні, агровиробники, які втрати все, не зможуть вийти в поля. Сьогодні потрібно започаткувати глобальний фонд для відновлення української аграрної галузі, який буде збирати фінанси для допомоги конкретним фермерам, які втратили свої господарства. Щодо довіри. У нас, як у Всеукраїнської Аграрної Ради, є великий плюс: ми всередині країни, нам довіряють фермери, у нас понад 1000 членів, щоб вести процес відновлення глобально у співпраці з міжнародними партнерами», - сказав очільник ВАР.

Сторони зійшлися на думці, що продовольче питання стосується не лише України, а всього світу.

«Якщо ми не будемо обробляти свою землю, в світі буде вироблятися менше продовольства. В довгостроковій перспективі нам необхідно перезапустити агропідприємства в Харківській, Херсонській, Миколаївській областях, і в тих регіонах, які ще будуть деокуповані, а для цього потрібні мільярди доларів. Великобританія, США допомагають Україні, проте на даний момент у нас війна, багато внутрішньо переміщених осіб, відключення електроенергії, тощо. Отже, проблема агровиробництва не є номером один сьогодні, але вона буде такою в майбутньому, якщо ми не будемо діяти зараз», - наголосив Андрій Дикун.

Потенційна допомога українському агросектору може нагадувати ленд- ліз.

«Світ потребує, щоб Україна виробляла більше їжі. Нам потрібно більше калорій в Африці. Це справжня проблема. Я буду розглядати різні можливості, але вважаю, що це має бути проект, створений у співпраці з іншими урядами. Нам знадобиться загальний фонд для підтримки українського сільського господарства у важкі часи, але з розумінням того, що врешті-решт ці кошти будуть повернуті. Тобто, це свого роду ленд-ліз, який американці зробили під час війни, щоб допомогти Великій Британії та німцям», - запропонував Борис Джонсон.

Допомога українським аграріям у вигляді сільгосптехніки, генераторів, поновлення поголів’я ВРХ, розмінування полів – також є доцільною.

«Молочним фермерам, наприклад, потрібні корови. Техніка була знищена – аграріям потрібні трактори, комбайни. Я не кажу про виключно гроші, фермери потребують і конкретних речей, а також агросектор гальмує проблема розмінування полів. В Україні більше 300 000 гектарів землі заміновано, їх відновлення займе багато років, тому нам потрібно знайти гроші, щоб найняти, наприклад, британські компанії, які є професіоналами в розмінуванні, і попросити їх якнайшвидше розмінувати сільськогосподарські землі. Українським аграріям також потрібні генератори енергії, і Великобританія є однією з країн, де їх виробляють», - додав Андрій Дикун.

Результатом зустрічі стала домовленість про надання українською стороною детального звіту про стан і першочергові потреби аграрної галузі та подальшого продовження перемовин.