close menu Донат

Мапа руйнувань агросектору України стала фіналістом міжнародного конкурсу інновацій

Мапа руйнувань агросектору України стала фіналістом міжнародного конкурсу інновацій

Українське рішення для фіксації збитків агросектору внаслідок війни, розроблене експертами Програми USAID АГРО та Всеукраїнської аграрної ради, увійшло до п’ятірки фіналістів міжнародного конкурсу інновацій.

Його представили на щорічній конференції «SID-US», що проходила 24 травня у Вашингтоні. 

SID-US – це одна із найбільш значимих конференцій, присвячених питанням міжнародного розвитку. Темою заходу 2023 року були зміни, які формуватимуть наступне десятиліття. На дискусійних панелях конференції обговорювали перерозподіл зон впливу на глобальній світовій карті, негативні тенденції у сфері продовольчої безпеки, проблему біженців та міграції, загроз глобального потепління та інші ключові питання міжнародного розвитку. Конференція зібрала понад 1500 учасників та 90 спікерів – політиків, інвесторів, громадських діячів з різних країн світу.

Найочікуванішою подією заходу стало представлення фіналістів щорічного конкурсу інновацій. Його завдання – визначити сучасні рішення, що здатні допомогти світу протистояти глобальним світовим викликам. П’ять фіналістів з різних країн та континентів представляли свої інноваційні кейси. Одним із фіналістів конкурсу став кейс з України щодо  набору рішень для документування збитків агросектору України, розроблений експертами Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) та Всеукраїнської аграрної ради (ВАР). 

"З перших днів війни Росія цілеспрямовано руйнувала українські елеватори і ферми. Сьогодні збитки агросектору оцінюються в понад $40 млрд і, на жаль, з кожним днем війни ці суми зростають. Щоб вимагати справедливості і компенсації у міжнародних судах, потрібні докази завданих збитків, а отже усі руйнування мають бути належно зафіксовані. Належно й одразу, адже з часом докази губляться. Проте не лише фермери не знають, як це зробити – юристи також, тому що досі методології фіксації збитків, завданих воєнними діями, в Україні не було", - розповідає Андрій Дикун, голова Всеукраїнської аграрної ради і благодійного фонду SaveUA.

За словами Андрія Дикуна команда ВАР за підтримки Програми USAID АГРО розробили інструкції, методологію фіксації пошкоджень, шаблони документів, відеоприклад процесу документування руйнувань та інтерактивну мапу руйнувань агросектору України, яка не лише зберігає докази про злочини російської армії, але й візуалізує їх наслідки.

"Цей інтерактивний інструмент став у нагоді не лише для зберігання доказів, але й для пошуку донорів. Найближчим часом у Нідерландах запрацює Міжнародний реєстр збитків, завданих росією Україні. Зібрані дані і докази уже готові для передачі установі і ми впевнені, послугують відновленню правосуддя", - зазначив Дикун.  

Анна Федун, радник із земельного законодавства Програми USAID АГРО, зауважила, що інтерактивна мапа руйнувань агросектору вже містить дані про 534 об’єкта та 1100 доказів про злочини російських військ проти агропідприємств.

"Тих засобів для фіксації воєнних злочинів, що використовувалися за часів Другої світової війни, зараз недостатньо. Нам довелося розробити новий інструментарій, що відповідав би новим складним реаліям. Рішення, яке ми розробили для українських аграріїв, зацікавило міжнародну спільноту, адже лише у 21 столітті у світі вже було 40 військових конфліктів. А для нас участь у конференції SID-US  була ще однією нагодою привернути увагу міжнародної спільноти до війни в Україні та нищівних втрат українських аграріїв, які попри все продовжують виконувати свою місію у забезпеченні продовольчої безпеки світу", - зазначила пані Анна. 

Під час конференції, про вплив України на глобальні тенденції у світі згадували чи не в кожній дискусії, а передусім – коли мова йшла про продовольчу безпеку. За останні три роки кількість людей, які голодують чи страждають від нестачі їжі, зросла на 150 мільйонів. COVID, зміна клімату та війна в Україні сприяли значному зростанню рівня голоду, поставивши під загрозу досягнення Цілі сталого розвитку ООН щодо нульового голоду до 2030 року. За даними ООН, приблизно 768 мільйонів людей недоїдали у 2021 році, а 2.4 мільярда людей, або понад 30% населення світу, не мали регулярного доступу до продуктів харчування.  

"Коли ми виграємо війну в Україні, ми виграємо мир в усьому світі", - зауважила Оксана Маркарова, посол України в США, завершуючи конференцію.

Довідка:

Інтерактивна мапа руйнувань –  https://www.agrirecovery.com.ua/

***

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) – це семирічна Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що впроваджується компанією Кімонікс Інтернешнл. Мета програми: прискорення економічного розвитку сільських громад України шляхом покращення управління в сільськогосподарському секторі, що сприятиме розвитку більш продуктивних, сучасних та прибуткових мікро, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП). Цілі Програми USAID AГРО: покращення продуктивності та доступу до ринків у цільових ланцюгах доданої вартості, удосконалення функцій підтримки та нормативно-правової бази у аграрному секторі.